Kabina prysznicowa znajduje się obecnie w większości łazienek. Jednym z najważniejszych związanych z nią wyborów, którego musimy dokonać, jest to z jakiego szkła ma być wykonana. Poniżej wyjaśniamy, czym różni się szkło prysznicowe od normalnego szkła

Szkło prysznicowe a szkło zwykłe

Szkło prysznicowe w przeciwieństwie do zwykłego szkła jest bardziej wytrzymałe i łatwiejsze do utrzymania w czystości. Prezentuje się elegancko i higienicznie. Szkło prysznicowe nie zmniejszy optycznie pomieszczenia i pozwoli w pełni wyeksponować kabinę prysznicową lub znajdujące się we wnętrzu kabiny płytki.

 

Ponadto zapewnia efekt czystości i z powodzeniem sprawdza się w małych i słabo oświetlonych łazienkach. Ze względu na swoje właściwości szkło prysznicowe z powłoką antykorozyjną często uznawane jest za najlepszy i najbardziej elegancki wybór. To klasyczne rozwiązanie, które przypadnie do gustu miłośnikom oszczędnych form. Warto wiedzieć, że ze względu na wysoki stopień przezroczystości nie wypływa ono na postrzeganie kolorów, niezależnie od zastosowanej grubości szkła.

 

Kabina w której zamontowane zostało specjalne szkło prysznicowe jest bardziej odporna na uszkodzenia i bezpieczniejsza dla użytkowników. Nawet gdy dojdzie do jej zniszczenia w przeciwieństwie do zwykłego szkła, szkło prysznicowe nie rozpada się na ostre fragmenty. Tym samym ryzyko zranienia lub skaleczenia jest minimalne. Poza kabinami prysznicowymi ten rodzaj szkła może być także stosowany w parawanach prysznicowych i parawanach nawannowych.

Szkło prysznicowe – jak wybrać?

Wybierając szkło prysznicowe, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego walory wizualne, lecz przede wszystkim na parametry użytkowe. Po pierwsze, pamiętajmy, że na szkle innym niż te przeznaczone do kabin prysznicowych będą o wiele bardziej widoczne wszelkiego rodzaju zabrudzenia i smugi. Po drugie, wybierając zwykłe szkło ryzykujemy tym, że nie spełni ono swojej podstawowej funkcji tj. nie będzie służyło nam przez długie lata. I po trzecie, może ono powodować „efekt odcięcia”, tj. zmniejszyć optycznie łazienkę, w której zamontujemy kabinę prysznicową.

 

Zastanawiając się nad tym, czym kierować się, wybierając szkło prysznicowe, musimy także odpowiedzieć sobie na pytanie, na ile zależy nam na uzyskaniu wrażenia jak największej przestrzeni.

 

Ostatnia kwestia to ekspozycja wewnętrzna tj. to, czy elementy znajdujące się we wnętrzu kabiny, jak np. płytki czy armatura, mają być dobrze widoczne, czy też wolimy je „schować”. I wreszcie, ważne jest także to, by kabina i szkło, z którego została wykonana, pasowały do reszty pomieszczenia.

 

Szkło prysznicowe pokryte specjalną antykorozyjną powłoką warto wybrać nie tylko ze względu na jego walory użytkowe, lecz także estetyczne. Zapobiega ono powstawaniu przebarwień i osadów, umożliwia także szybsze spływanie wody, dzięki czemu pojedyncze krople nie zostają na powierzchni kabiny. Co ważne, szklana powłoka nie traci swojej przezierności wraz z upływem czasu.

 

Biorąc pod uwagę walory użytkowe, istotna jest częstotliwość i łatwość pielęgnacji. Szkło przeznaczone do kabin prysznicowych przy normalnym użytkowaniu (np. przez czteroosobową rodzinę) nie wymaga od nas zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Nim zainstalujemy w łazience kabinę prysznicową weźmy pod uwagę także łatwość montażu. Ten warto powierzyć specjalistom.