Routery WiFi zapewnia bezprzewodowe oraz przewodowe połączenia z Internetem w domowej, lub przemysłowej sieci. Dzięki routerowi, możliwe jest przekazywania pakietów dostępu do Internetu. Czytaj dalej i sprawdź, czym się kierować przy wyborze konkretnego modelu routera WiFi.

 

Podstawowym zadaniem routera WiFi jest przekazywanie pakietów pomiędzy poszczególnymi sieciami komputerowymi. Standardowy router WiFi, powinien mieć możliwość podłączenia łącza dostępowego, a także możliwość podłączenia urządzenia do sieci lokalnej. To właśnie dzięki tym dwóm funkcjom, możliwe jest uzyskanie dostępu do Internetu w domowej sieci WiFi. Jednym z popularnych i sprawdzonych modeli routera WiFi jest router netis wf2780.

Router WiFi – nie tylko do Internetu

 

Warto wiedzieć, że poza możliwościami podłączenia urządzeń elektronicznych (przewodowo oraz bezprzewodowo) do domowych sieci WiFi, router może służyć jako dodatkowy dysk czy udostępniać drukarkę z możliwością bezprzewodowego drukowania.

Router Wifi – gniazda i specyfikacja

 

Standardowym gniazdem w routerze WiFi jest  m.in. interfejs WAN. To właśnie dzięki niemu można podłączać usługę operatora (faktycznego dostawcy Internetu).  Z kolei gniazda w routerze, do których podłącza się np. komputery w sieci lokalnej, to interfejsy LAN. Bezprzewodowa sieć w routerach, określana jest najczęściej mianem WLAN, bądź po prostu WiFi.

 

Aby móc podłączyć się do Internetu w sieci WiFi, konieczne jest dostarczenie usługi internetowej do domu, lub innego pomieszczenia. Operatorzy usług internetowych, realizują dostęp do Internetu na wiele sposób, np. za pomocą technologii bezprzewodowych (LTE), czy kablowych (światłowód). Port WAN, który znajduje się w routerze WiFi, wspiera technologię dostępu do Internetu. W gronie najpopularniejszych technologii, które zapewniają dostęp do Internetu, można wymienić: technologie komórkowe, w tym m.in. technologię 3G czy wspomnianą wcześniej technologię LTE. Poza tym, w gronie technologii dostępu do Internetu, należy wymienić technologię VDSL, technologię xDSL czy technologię ADSL.

Komórkowy operator telefoniczny – jaki Internet wybrać?

 

Jeśli podpisałeś umowę o usługi internetowe z operatorem telefonicznym, powinieneś wybrać router WiFi, który będzie w stanie wykorzystać łącze komórkowe. W takich przypadkach, najczęściej wybieranymi routerami, są modele routery mobilne, które posiadają modem na kartę SIM, lub ewentualną możliwość podłączenia modemu. Można to wykonać np. za pomocą kabla USB. Routery WiFi w przypadku Internetu od operatora komórkowego, powinny wspierać również technologię bezprzewodowe (wspomniane wcześniej technologię 3G oraz technologię LTE.

 

Jeśli Twój operator dostarczy łączę kablem Ethernet, konieczny będzie zakup routera xDSL. Najczęściej jednak dostawcy usług internetowych, oferują router wraz z umową świadczenia samych usług. Warto pamiętać, że w większości przypadków są to podstawowe urządzenia, które mogą nie spełniać oczekiwań w każdym przypadku. Nierzadko zachodzi konieczność nabycia urządzeń, które zwiększają zasięg czy poprawiają szybkość połączenia internetowego.