Nowy aparat telefoniczny wymaga wykonania kilku zabiegów, które nie tylko wydłużą jego żywotność, ale również przyczynią się do efektywniejszej i wydajniejszej pracy urządzenia. Przede wszystkim należy zadbać o baterię oraz zabezpieczenia chroniące telefon przed uszkodzeniami mechanicznymi.

 

Ochrona telefonu – futerał i szybka

 

Niezależnie od tego, czy telefon został kupiony samodzielnie, czy był dodatkiem do umowy abonamentowej, np. dostępnej w Virgin Mobile konieczne jest wyposażenie go w dodatkową ochronę. Na początek najlepiej kupić szybkę lub folię na wyświetlacz. Czym się różni folia od szybki? Przede wszystkim trwałością i stopniem ochrony. Folia jest cieńsza, dzięki czemu komfort użytkowania pokrytego nią wyświetlacza może być minimalnie wyższy niż w przypadku szkła. Folia jest też tańsza. Jednak należy pamiętać o tym, że takie tworzywo znacznie szybciej się zużywa i konieczna jest częstsza wymiana, więc finalnie oszczędności w tym temacie są nieznaczne. Szybkę lub folię należy założyć od razu po zdjęciu folii ochronnej z ekranu, wówczas nie ma na nim jeszcze żadnych rys, dzięki czemu można całkowicie uniknąć ich powstania. Bardzo ważne jest, aby w momencie naklejania szybki lub folii nie pojawiły się pęcherzyki powietrza, jeżeli powstaną, konieczne jest ich usunięcie. To zadanie najlepiej powierzyć komuś, kto jest biegły w tego rodzaju czynnościach, np. pracownikowi sklepu, w którym kupiona została szybka lub folia. Kolejnym bardzo ważnym elementem ochronnym nowego telefonu jest futerał lub tzw. plecki. Zabezpieczenie tylnej obudowy wzmacnia całą konstrukcję i sprawia, że urządzenie jest odprone na delikatne upadki, otarcia i stłuczenia. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju obudów, które są wykonane z plastiku, silikonu, a nawet ekologicznej czy naturalnej skóry. Niestety tego rodzaju dodatki zwiększają ciężar całkowity urządzenia oraz powiększają jego gabaryty, nie jest to jednak zmiana, która znacząco wpływa na komfort użytkowania telefonu.

 

Bateria w nowym telefonie

 

Smartfony są obecnie wyposażone w baterie, które nie wymagają formatowania. Oznacza to, że nie ma konieczności całkowitego naładowania oraz rozładowania baterii wraz z pierwszym użyciem telefonu. Dodatkowo warto pamiętać, że bardzo niekorzystnym dla akumulatora działaniem jest pozostawianie go, np. na całą noc podłączonego do ładowarki. Zalecanie jest również ładowanie telefonu do wartości około 98-99%, nigdy do końca, jest to działanie, które wydłuża żywotność baterii.