Życie stawia przed nami różne wymagania. Do tych poważniejszych należy opieka nad dzieckiem i jego wychowywanie. Najtrudniej jest wdrożyć się w pewne czynności, np. karmienie. Później nabiera się wprawy i obowiązki te zajmują mniej czasu oraz kosztują mniej nerwów niż na początku.

Nieważny sposób karmienia, ważna ilość pokarmu

Kwestia żywienia niemowlaka rodzi w świadomości młodych rodziców wiele pytań i wątpliwości. Zastanawiają się oni, jaki sposób karmienia wybrać (butelką czy naturalnie), jak często to robić, ile dziecko powinno jeść. Czy można w ogóle wypracować schemat karmienia, który sprawi, że mały człowiek nie będzie się budzić z płaczem w nocy?

Nie ma jednej odpowiedzi dla wszystkich rodziców. Wszystko zależy od nich. Liczy się ich komfort psychiczny. Nie można zmuszać matki do karmienia piersią, choć rozwiązanie to ma wiele zalet. Jeśli jednak kobieta źle się z tym czuje, odczuwa wtedy duży stres, lepiej postawić na butelkę z bezpiecznym pokarmem zastępczym.

W kontekście karmienia niemowlaka dwa kluczowa dla rodziców zadania to: zidentyfikowanie potrzeb żywieniowych malucha oraz dostosowanie diety do jego wieku.

Karmienia piersią trzeba się nauczyć. Odrobina cierpliwości i wytrwałości pozwala opanować tę sztukę bardzo szybko. Oczywistym jest, że jednym paniom wyrobienie prawidłowych nawyków zajmie mniej czasu, innym więcej.

Mleko matki zmienia się wraz z długością trwania macierzyństwa. Na zawartość pokarmu wpływa też dieta kobiety oraz przyjmowane lekarstwa. Ważna jest też kondycja psychiczna. Negatywne emocje mogą zablokować produkcję pokarmu.

Pierwsze 2-3 dni po porodzie kobieta wytwarza tzw. siarę. To żółto-biały płyn zawierające białko, tłuszcze, witaminy i składniki mineralne. Zawartość białka jest nawet wyższa niż w tzw. dojrzałym mleku. Oprócz tych substancji z pokarmem niemowlak przyjmuje przeciwciała. Dzięki temu łatwiej mu bronić się przed infekcjami atakującymi młodą istotę. Pamiętajmy, że w początkowym okresie życia organizm bobasa sam nie wytwarza przeciwciał, więc wsparcie matki jest nieocenione z punktu widzenia jego zdrowia.

Jak karmić niemowlaka? W ciągu dnia, czyli w godzinach 7-23, należy podawać mu sześć posiłków. To pozwoli ograniczyć do minimum konieczność wstawania przez matkę w nocy. Po ukończeniu 6. tygodnia liczbę karmień należy zmniejszyć o jedno. Jedno karmienie trwa zwykle kilkanaście do 30 minut.

Jak wygląda karmienie niemowlaka butelką?

W tym miejscu zasygnalizujemy jedynie, że na każde 0,5 kg masy ciała dziecka należy podawać mu 75-90 ml mieszanki zastępczej.