Balkoniki i podpórki to bardzo ważna pomoc dla osób, które mają problemy z poruszaniem się i w tym celu potrzebują solidnego wsparcia sprzętu rehabilitacyjnego. Każdy sklep medyczny umożliwia zakup np. balkonika kroczącego, który ułatwia naukę chodzenia. Wyposażenie obejmuje zazwyczaj również sprzęt taki jaki podpórka, która pomaga osobom bardziej sprawnym.

Poważne operacje, urazy, zwyrodnienia, ale też reumatyzm, choroba Parkinsona mogą doprowadzić do poważnych ograniczeń w poruszaniu się seniora. Takie ograniczenia wiążą się z wieloma wyrzeczeniami, które będą dotyczyły aktywności fizycznej, ale również wykonywania codziennych, prostych czynności.

Balkonik do chodzenia – dla seniora i osoby niepełnosprawnej

Balkonik do chodzenia jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób starszych. Osoby te bardzo często decydują się na kule albo laski ortopedyczne, ale one nie zawsze spełniają swoją rolę. Kiedy te przyrządy nie są już wystarczające, to z pomocą mogą przyjść balkoniki. Są one wykonane z bardzo dobrej jakości materiałów, a do tego są wyposażone w specjalne uchwyty, a także w system kółek, dzięki którym można się wygodnie przemieszczać i to z jednoczesnym odciążeniem niektórych części ciała.

Do tego taki balkonik może być wyposażony we wspomagające akcesoria, np. kulki, dzięki którym można wzmocnić dodatkowo równowagę albo przydatne i poręczne torby. W ofercie sklepów medycznych lub ortopedycznych można znaleźć baloniki, które przeznaczone są do celów rehabilitacyjnych, ale też do wykonywania codziennych aktywności, jak spacery albo zakupy.

Niektóre z nich mają składane konstrukcje, które umożliwiają ich łatwe przewożenie, a do tego mają wyprofilowaną formę, która pomaga seniorom w przemieszczaniu się, ale też opóźnia zachodzące w organizmie procesy zwyrodnieniowe.

Kiedy przyda się podpórka do chodzenia?

Natomiast seniorzy, którzy chcą zachować niezależność i nie chcą liczyć na niczyją pomoc, powinni wziąć pod uwagę zakup podpórki. Takie podpórki nie są przeznaczone wyłącznie dla osób ze schorzeniami narządów ruchu, ale są to przede wszystkim akcesoria, które wspomagają chodzenie, ale też jednocześnie stabilizują postawę ciała.

Pełnią one podobne funkcje, co tradycyjne balkoniki, ale również dzięki nim można podjąć lekki wysiłek fizyczny. Jeśli dana osoba ma ogromne trudności podczas poruszania się i brak jest u niej całkowitej samodzielności, to warto zakupić podpórkę wyposażoną w cztery koła. Mają one większą zwrotność i lekkość, co pozwala na większą swobodę, a do tego nie trzeba używać dodatkowego nakładu siły. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie wykazują dużej samodzielności i siły w obrębie górnych kończyn.