Amerykanie przodują w wytwarzaniu nowoczesnego sprzętu militarnego i broni. Nic więc dziwnego, że przy naszych przyjaznych stosunkach mamy w swojej armii nieco ich zabawek”. Większość wojsk korzysta ze sprzętu z różnych krajów. Co takiego dokładnie możemy znaleźć u nas, co przybyło z USA?

M113

Pierwszy amerykański transporter opancerzony produkowany seryjnie powstał w 1960 roku. Co ciekawe, aby obniżyć wagę pojazdu, zastosowano tu do stworzenia opancerzenia płyt aluminiowych. Początkowo jego sercem był silnik gaźnikowy, który w wersji M113A1 został zamieniony na silnik Diesla.

Stary amerykański sprzęt w polskiej armii to transporter opancerzony M113, który lata świetności ma już dawno za sobą. Wiadomo, iż jest obecny w Wojsku Polskim od 2002 roku. Tych transporterów opancerzonych u nas znajduje się około trzydziestu pięciu. Dzisiaj ten sprzęt nie jest wykorzystywany tak jak kiedyś do przewożenia żołnierzy wprost na pierwszą linię walk. Obecnie wykorzystuje się te transportery opancerzone głównie jako wozy dowodzenia bądź też jako sanitarki.

Oshkosh M-ATV

Pojazd, który został stworzony jako zamiennik popularnego HMMWV. Jego główną funkcją jest sprawienie, iż nawet po najechaniu na minę o masie 10 kilogramów – załoga tego pojazdu powinna przeżyć. Doskonale się w tej roli spisuje. Jest popularny nie tylko w USA, ale znajdziemy go na wyposażeniu wojsk innych krajów takich jak: Arabia Saudyjska, Chorwacja, Uzbekistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Polska.

Właśnie ten sprzęt jest obecny w naszym wojsku nie bez powodu. Podczas misji w Iraku i Afganistanie Wojsko Polskie zauważyło to, iż mamy problem z pojazdami, które najadą na minę. Dlatego też, aby zwiększyć przeżywalność ludzi, zostały nam przekazane te pojazdy w dobrym stanie w liczbie czterdziestu pięciu sztuk.

Inny sprzęt

Oczywiście w naszej armii jest jeszcze wiele innego, zagranicznego sprzętu w tym tego, który dotarł do nas ze Stanów Zjednoczonych. Z pewnością amerykański sprzęt w polskiej armii jest przydatny dla Polaków. Im nowocześniejszy i lepszy – tymdla nas lepiej! Dobrze wiedzieć, że nasza armia korzysta z mądrych rozwiązań co do naszego uzbrojenia.